
Örömmel mutatjuk be legújabb fejlesztésünket, mely segítségével a megrendelő által is szerkeszthetővé váltak a Webmike honlapok.
Mint az előző cikkemben ígértem most végig kalauzollak egy ingyenes honlap elkészítésének folyamatán. A honlap elkészítéséhez nincs szükséged másra mint egy számítógépre és azon egy böngésző programra, valamint folyamatos internet kapcsolatra. A honlapot az ingyenes honlap készítő alkalmazások közül a Google Sites webes alkalmazással készítjük el.
Személy szerint én azért javaslom a Google megoldását, mert aki ezzel a felülettel nem boldogul annak inkább érdemes szakemberhez fordulnia. Aki pedig elkészíti első honlapját ezzel az eszközzel, később már nyugodtan kipróbálhat egy másik honlapszerkesztőt is. Fontos hogy jókedvvel készítsük el a honlapot, úgy gondolom, hogy ez meglátszik a honlap hangulatán, viszont a verejtékkel összerakott webhelyre már mi magunk sem látogatunk vissza szívesen.
A Google híres arról, hogy képes a végletekig letisztult és leegyszerűsített felületeket készíteni a programjaihoz. Nincs ez másként a Google Sites alkalmazásban sem, melyet magyarul Google Webhelyek-re fordítottak.
Webhely létrehozása, elnevezése, törlése vagy másolása
A Google Webhelyek szolgáltatással személyes vagy üzleti célokra is létrehozhatsz webhelyet. A böngészőben jelentkezz be saját gmail fiókoddal, majd látogass el a https://sites.google.com/ webhelyre. Ez a program főképernyője. A fenti képernyőn látszik, hogy nekem már van egy webhelyem webmike néven.
Hozzuk létre a webhelyet a képernyő bal alsó részén található + ikonra kattintva! A megnyíló webhely szerkesztő lapon fogunk dolgozni a továbbiakban.
A képernyő felső részén (mint egy menüsor) az alábbi lehetőségek közül választhatunk:
- webhelyek kezdőlap ikon (visszalépés a főképernyőre)
- tájékoztató szöveg (A Drive mentette az összes módosítást): a program automatikusan menti a tevékenységünket, ezért nincs is Mentés gomb.
- Utolsó művelet visszavonása (Undo)
- Utolsó művelet ismételt végrehajtása (Redo)
- Előnézet (megtekinthetjük honlapunk jelenlegi állapotát számítógép, tablet és mobiltelefon nézetben)
- Link beszúrása (saját honlapunkra vagy más honlapra mutató linket tudunk vele beszúrni)
- Megosztás másokkal (ha szeretnénk másokkal együtt szerkeszteni a honlapot, megoszthatjuk azt, így egyszerre többen szerkeszthetik)
- Beállítások (Navigáció, Márkaképek, ikonok, Olvasóeszközök, Egyedi domain-ek, Elemzés - Analytics, Közleményszalag beállítások érhetők el...)
A képernyő bal oldali részén három fül található, melyek a szerkesztés alapvető eszközeit teszik elérhetővé:
- Beszúrás
- Oldalak
- Témák
Fentieket részletes a megjelenésük sorrendjét megfordítva részletezem. Azért gondoltam erre, mert így az egyszerűbbtől haladunk a bonyolultabb (részletesebb) leírás felé.
A webhely megjelenését elsősorban a kialakítás során megadott, felépítésére vonatkozó programrészek (fejléc, menü, tartalom, lábléc) helyzete és viselkedése, valamint a beállított megjelenítési tulajdonságok (betűtípusok, betűszínek, háttérszínek... ) határozzák meg. Amennyiben szeretnénk egy stílusban látni webhelyünk minden oldalát és minden bekezdését célszerű Témákat használni. Egy kiválasztott téma azonnal megváltoztatja a honlap kinézetét úgy, hogy eközben a tartalom továbbra is a régi marad.
Javaslom, hogy válasszatok egy témát a webhelynek és kezdjük tartalommal feltölteni a weblapot! A kiválasztott témán belül lehetőség van beállítani a színeket és betűstílust választani.
Aki látott már honlapot bizonyára észrevette, hogy a legtöbb honlap nem csupán egy lapból áll, hanem az egyes témák, cikkek, tartalmi elemek más-más lapon kapnak helyet. Ilyenek például a hírportálok, ahol az egyes hírek címére kattintva elolvashatjuk a teljes cikket.
Ha te is több lapra szeretnéd bontani a weblapod, akkor az Oldalak fülön van lehetőséged (a lap alján látható + ikonra kattintva) új oldalakat hozzáadni a webhelyhez.
Nincs más teendő, mint megadni az oldal nevét. Érdemes a menüben jól megjeleníthető, beszédes nevet adni az oldalaknak(pl.: Főlap, Kapcsolat, Rólunk, Szolgáltatások, Galéria, Blog...)
Haladók megadhatnak egyéni útvonalat az oldal számára, hogy hol legyen elhelyezve az oldal forráskódja. Erre a beállításra egyszerű (1-10 oldalas) webhelyek esetében nincs szükség.
Amint megadunk még egy oldalt, a honlap fejlécében megjelenik a menü, melyen az egyes oldalak elérhetők. Jó hír, hogy a menü alkalmazkodik a megjelenítőhöz, így mobiltelefonon egy jól kezelhető hamburgermenü veszi át a horizontális menü helyét.
Ha meghatároztuk a webhely stílusát (Témák) és felvettük a lapokat (Oldalak), akkor a kiválasztott oldalhoz adjunk hozzá tartalmat a Beszúrás fülön található eszközökkel! Fentről lefelé haladva az alábbi lehetőségek közül választhatunk:
- Szövegmező: egyszerű szövegeket írhatunk bele, a honlapok leggyakori eleme
- Képek: egy design-os honlapot el sem tudunk képzelni szép képek nélkül
- Beágyazás: egy komplett honlap vagy annak egy része ágyazható be a célhonlap URL-jének megadásával (pl.: https://johonlappelda.hu). Figyelem csak https protokollal rendelkező honlap ágyazható be. De például egy Google Maps térkép beágyazható.
- Drive: egy Google Drive-on tárolt dokumentum szúrható be az oldalba. Ez nagyon hasznos lehet, mert a honlap szerkesztése nélkül, csak a Drive dokumentum tartalmának megváltoztatásával módosíthatók a honlapon az adatok.
Továbbá lehetőség van beszúrni az oldalra az alábbiakat:
A Beállítások részben már felsorolás szintjén említettem, de külön érdemes megjegyezni, hogy
Figyelemreméltó képességek egy ingyenes weblapkészítő alkalmazástól, melyhez egyáltalán nem kell ismernünk a háttérben működő technológiákat.
Most, hogy már ismerjük a kezelőfelületet vegyük használatba az alkalmazást és készítsünk egy egyszerű honlapot:
Az Oldalak fülön vegyünk fel egy új oldalt (Kapcsolat)
A Beszúrás fülön adjunk hozzá minkét laphoz (Főoldal, Kapcsolat) egy-egy szövegmezőt és töltsük fel szöveggel
Adjuk meg a honlap címét: Próba honlap
Adjuk meg a honlap embléma elnevezését: Próba honlap
Adjuk meg a honlap emblémáját (töltsünk föl egy képet)
Teszteljük a honlapot a felső sorban található Előnézet funkcióval
Közzététel gombra kattintva publikáld a honlapot.
Nekem valami ilyesmi lett a szerkesztési nézet:
A Előnézet funkciót használva ez lett a számítógépes nézet:
Ez pedig a mobiltelefon nézet:
Az alapok elsajátítása után már csak a fantázia és a honlapszerkesztő alkalmazás lehetőségei szabnak határt a honlap funkciói és megjelenítés terén.
Ne felejts el tesztelni a kész honlapot és a szövegrészek helyesírását. Ennek egyszerű eszköze egy szövegszerkesztő program (pl.: MS Word). Be kell másolni a szöveget és ellenőrizni, hogy jelez-e helyesírási hibát.
A kész honlapot a Google az alábbi címen teszi közzé: https://sites.google.com/ site/gmail_fiókod_megnevezése/home.
Természetesen érdemes saját jólcsengő domain nevet foglalni és azt hozzárendelni a honlaphoz a Beállítások - Egyéni domainek menüpontban.
Sok sikert kívánok! Ne feledd, ha nem sikerül az igényeknek megfelelő honlapot létrehozni, még bátran kereshetsz: kedvező áron késztünk gyors, reszponzív, mobilbarát honlapot.
Honlap, Landingpage tervezés
Honlap megvalósítás
Tartalom készítés
Informatikai szolgáltatások